Jak se jednoduše zaregistrovat na HuBraMu aniž byste museli vymýšlet nové heslo

Úvod

Stránka HuBraM.cz podporuje přihlášení pomocí OpenId. V praxi to znamená, že nemusíte pracně vymýšlet nové neprůstřelné heslo, ale že je možné ověřovat identitu pomocí třetí strany. Tou je typicky Váš poskytovatel e-mailu. Jak to v praxi funguje ?

Kliknete na odkaz "přihlásit pomoci OpenID" (vlevo pod přihlašovacím okénkem). Systém se vás zeptá na OpenID. Následuje přepojení na poskytovatele Vašeho emailu, který se zeptá na vaše heslo (to ale na náš server nepošle) a zda se opravdu chcete přihlásit na
HuBraM. Pokud máte v jiném okně otevřené webové rozhraní mailu, ani na to heslo se nezeptá. V dalším kroku jenom odpoví HuBraMu, že jste to vy.

Jak se jednoduše zaregistrovat

  1. Dejme tomu, že máte e-mail jan.novak@seznam.cz (stejně to funguje pro email.cz, post.cz, spoluzaci.cz, stream.cz, firmy.cz). Vaše OpenID je potom jan.novak.id.seznam.cz (viz vysvětlení OpenID na Seznam.cz).
  2. Kliknete na "přihlásit pomocí OpenID" v menu vlevo (já vím, že na HuBraMu ještě nejste registrovaný, klid !)
  3. Vlevo se objeví v menu text Přihlásit pomocí OpenID:a pod ním okénko. Do něho napíšete jan.novak.id.seznam.cz
  4. Pak proběhne ověření proti serveru seznam.cz (viz předchozí teoretický úvod) - to, že se neděje nic nekalého potvrzuje informace Seznamu: Služba http://hubram.cz/ Vás chce přihlásit pomocí vašeho OpenID: http://jan.novak.id.seznam.cz/
  5. Po té, co jste se "přihlásili", zjistí hubram.cz, že zde nemáte účet a nabídne registraci
  6. vyplníte uživatelské jméno (může být cokoliv, ale doporučujeme jmeno.prijmeni), emailová adresa (jan.novak@seznam.cz), zda jste členem ČSKN, nebo alespoň ČLS JEP, jméno a příjmení pleno titulo (všechny čestné doktoráty a tak ;-) ), oceníme i ostatní informace. Zaklikávátko zájmy - můžete vybrat kolik chcete - zatím slouží jen pro přehled toho, o co mají HuBraMáci zájem, do budoucna se počítá s cíleným oslovováním (aby vám nechodily maily o NIRSu, když vás baví jen EEG)
  7. Na závěr je nezbytně nutné vyplnit pole CAPCHA - jedná se o jednoduchou otázku, která by neměla činit zájemci o členství v HuBraMu žádných obtíží, kdyby tomu přeci jen bylo, po odeslání s nesprávnou odpovědí dostanete jinou otázku ;-)
  8. Dále se již můžete přihlašovat pomocí odkazu "přihlásit pomocí OpenID"

S Gmailem je život ještě jednodušší

Pokud Vám nevadí, že vaše maily čte NSA a CIA, možná používáte gmail, který má oproti seznamu jisté výhody. Tou zásadní :-D je skutečnost, že používá poněkud nestandardní přístup k OpenID - všichni uživatelé mají stejné ID. Díky tomu lze použít ikonku "Google Login" a nikam se nemusí opisovat openID.
 

Dotazy ?

Snažil jsem se tento úvod zjednodušit i pro méně technicky zdatné jedince, nicméně nemohu vyloučit, že vám to stále přijde složité. V tom případě si zkuste tento návod vytisknout a postupovat krok za krokem. Pokud ani to nepomůže, zkuste někde ve svém okolí najít HuBraMáka či HuBraMačku, kteří Vám pomohou. Můžete zkusit volat o pomoc e-mailem nebo nás kontaktovat na nejbližší HuBraMí akci (relevantní akce, na kterých asi někdo od nás bude jsou uvedené vpravo nahoře, odkaz dávám i sem).